• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
  • HASTA YATAK VE KARYOLA SİSTEMLERİ İZMİR
  • HIZLI TESLİMAT KALİTELİ HİZMET MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ ÖNCELİĞİMİZDİR

Havalı Yatak Nedir?

  

 Bası Yarası (Dekübitüs Ülseri) Nedir?

   Bası yaraları, uzun ya da kısa sürelerle yatağa bağlı kalan hastalarda ortaya çıkabilen önemli sorunlardan birisidir. Önlenebilir olmasına karşın çoğunlukla hasta ve hasta bakıcıların gözünden kaçar. Basit önlemlerle korunabilecek bası yaraları hastanın yaşam kalitesini kötü yönde etkiler. Dokuların uzun süreli basınç altında kalmasına bağlı olarak gelişir ve daha çok vücudun kemik çıkıntılarının üzerinde gözlenen iskemik doku kaybı bası yarası olarak isimlendirilir. Latince ‘yatmak’ decumbere anlamına gelen sözcükten türetilmiş olan dekübitüs ülseri ve yatak yarası olarak da adlandırılır.

   Bası yaralarının varlığı çok eskiden beri bilinmesine karşın, etiyolojiye yönelik ilk görüşler ondokuzuncu yüzyıla aittir. 1853 yılında Brown-Sequard, paraplejik hayvanlar üzerinde yaptığı çalışmalarda basınç önlendiği ve kuru tutulduğu takdirde yara açılmadığını, açılmış olan yaraların da normal hızda iyileştiklerini gözlemlemiş ve bası yaralarının gelişmesinde en önemli etkenlerin basınç ve nem olduğunu ileri sürmüştür. Paget 1873’de temel etyolojik etkenin basınç olduğunu tekrarlamış ve yatak yaralarını dokunun basınca bağlı olarak “çürümesi ve dökülmesi” olarak tanımlamıştır.

   Bası yaralarının görülme sıklığı incelenen hasta grubuna göre değişiklik gösterir. 1994 yılında yapılan büyük ölçekli bir prevalan çalışmasında hastanede yatan hastaların %9’unda, yoğun bakım birimlerinde yatan hastaların ise %11’inde bası yarası geliştiği saptanmıştır. Bası yaraları kronik hastaların bir sorunu gibi düşünülse de, ülserlerin başlangıcı genellikle hastalıkların akut dönemlerine rastlar. Bunun nedeni ise akut hastalık sırasında dikkatlerin hastanın birincil sorununa yönelmesi ve ülser gelişme riskinin sıklıkla dikkate alınmamasıdır.


 Yatak Yaralarını Önleyen Havalı Yatak Sistemi Nedir?

   Havalı yatak sistemi, yatak yarası oluşabilecek hastalar için üretilmiştir. Cihaz, deri yaralarının önlenmesinde ve tedavisinde kullanılır; hasta karyolası üzerine kolaylıkla serilip kullanıma uygun hale getirilebilir.

   Havalı Yatak Ne İşe Yarar?

   Havalı yataklar, uzun süre yatmak zorunda olan hastaları, vücutlarında meydana gelen deri yaralarından korumak için tasarlanmıştır. Dekübitüs yaralarının önlenmesinde ve tedavisinde kullanılan hasta yatakları, üzerindeki hava kabarcıklarının değişken hava basınç döngüsü ile yatak ile deri arasındaki sürtünmeyi en aza indirir; hastanın kan dolaşımının daha düzenli olmasını sağlar ve böylece yatan hastalarda zaman içinde oluşabilecen yatak yaralarının oluşmasını ve ilerlemesini engeller.  Ayrıca hastaların evde uzun süreli bakımı ve hekimler tarafından önerilen ağrı yönetimi amaçlarıyla kullanılmaktadır.

   Havalı Yatak Sistemi Nasıldır?

   Değişmeli hava basıncı pompası, sürekli olarak ''A'' kümesi ve ''B'' kümesi hava bölmelerine hava üfler ve bölümlerdeki hava sürekli azalıp artarak, hastanın vücuduna uygulanan basıncın değişmesi sağlanır. A ve B kümeleri yatağın şişmesini sağlarken hava üfleme giriş hortumu ile hava üfler. Hava kompresörü ile kanallı havalı yataktan oluşur.

   Havalı Yatağın Yanında Bulunan Donanımlar Nelerdir?                                                                 

 •   Kabarcıklı Yatak
 •   Kontrol Ünitesi
 •   Hava Beslenme Hortumu
 •   Kullanma Kılavuzu
 •   Tamir Kiti

 

      Havalı Yatak Nasıl Çalıştırılır?

 1. Pompayı yatay bir yüzeye koyun veya pompanın arkasındaki kancalar vasıtasıyla yatağın kenarına asınız.
 2. Havalı yatağı, yatağın üzerine seriniz. Yatağın uç tarafındaki uzantıları yatağın altına kıvırarak, havalı yatağı sabitleyiniz. Havalı yatak üzerindeki hava tüpleri yatağın ayakucunda olmalıdır.
 3. Havalı yatak ve pompa üzerindeki hava çıkışına hava besleme tüplerini bağlayınız. Tüplerin yatak kenarından serbestçe düşmesi için boşluk bırakınız.
 4. Uygun bir elektrik güç kaynağına pompanın elektrik fişini takınız ve pompa üzerindeki açma/kapama düğmesini açık konumuna getiriniz. Anahtar göstergesinin ışığı yanacak ve cihaz çalışmaya başlayacaktır.
 5. Havalı yatağın tamamen şişmesi için 20 dakika bekleyiniz.
 6. Havalı yatağın üzerini ciltle doğrudan teması önlemek ve hastanın rahatlığı için bir örtü ile örtün ve gevşekçe kenarlarından katlayınız.
 7. Maksimum hasta konforu vermek için basınç ayarlama düğmesini kullanınız.

 

   Cihaz Bakımı

   Güç Kablosu ve fişte hasar ya da aşırı yıpranma olup olmadığını kontrol ediniz. Havalı yatağın ve hortumların birbirine doğru yerleştirilmiş olduğundan emin olunuz. Hava hortumundan gelen hava akışını kontrol ediniz. Hava akışı her yarı döngü süresinde her iki hava çıkış deliği arasında değişmelidir. Hava hortumlarında tıkanıklık olmadığını kontrol ediniz.  Hava hortumunda katlanma ya da yırtılma olmamasına dikkat ediniz.

   Cihaz Temizliği

   Pompa ünitesini nemli bir bez ve aşındırıcı olmayan bir deterjanla silerek temizleyiniz ve tozdan koruyunuz. Başka bir deterjan kullanmanız gerekiyorsa pompa ünitesinin plastik gövdesinin yüzeyinde kimyasal etkilere neden olmayacak bir ürün seçiniz. Pompa ünitesini kesinlikle suya sokmayınız ya da ıslatmayınız.