• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/cetinmedikalizmir
 • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905071256221
 • https://twitter.com/cetin_medikal
 • https://www.instagram.com/cetinmedikalizmir/
 • https://www.youtube.com/channel/UCjUvriFNLUIjul7PCl1sUpA?view_as=subscriber
  • HASTA YATAĞI KİRALAMA
  • 0232 376 66 05-0507125 62 21-0505 898 25 74

Havalı Yatak Nedir?

  

 Bası Yarası (Dekübitüs Ülseri) Nedir?
Yatak Yaralarını Önleyen Havalı Yatak Sistemi Nedir?
Havalı Yatalakların Özellikleri Nelerdir?
Havalı hasta yatkları hakkında tüm merak edikenleri bu yazımızda anlatmaya çalışacaız.

Havalı Yatak Nasıl Çalıştırılır?
Havalı Yatak Sistemi Nasıldır?
Havalı yataklar nasıl çalışır hangi düzende hava basar hastamıza ne faydası var Tüm detaylara aşağıda değinilecektir.

Pozisyon Veren Havalı Yatak Bası Yaralarına İyi Gelirmi?
Havalı yatak Temizliği ve Bakımı
 

 Bası Yarası (Dekübitüs Ülseri) Nedir?

   Bası yaraları, uzun ya da kısa sürelerle yatağa bağlı kalan hastalarda ortaya çıkabilen önemli sorunlardan birisidir. Önlenebilir olmasına karşın çoğunlukla hasta ve hasta bakıcıların gözünden kaçar. Basit önlemlerle korunabilecek bası yaraları hastanın yaşam kalitesini kötü yönde etkiler. Dokuların uzun süreli basınç altında kalmasına bağlı olarak gelişir ve daha çok vücudun kemik çıkıntılarının üzerinde gözlenen iskemik doku kaybı bası yarası olarak isimlendirilir. Latince ‘yatmak’ decumbere anlamına gelen sözcükten türetilmiş olan dekübitüs ülseri ve yatak yarası olarak da adlandırılır.

   Bası yaralarının varlığı çok eskiden beri bilinmesine karşın, etiyolojiye yönelik ilk görüşler ondokuzuncu yüzyıla aittir. 1853 yılında Brown-Sequard, paraplejik hayvanlar üzerinde yaptığı çalışmalarda basınç önlendiği ve kuru tutulduğu takdirde yara açılmadığını, açılmış olan yaraların da normal hızda iyileştiklerini gözlemlemiş ve bası yaralarının gelişmesinde en önemli etkenlerin basınç ve nem olduğunu ileri sürmüştür. Paget 1873’de temel etyolojik etkenin basınç olduğunu tekrarlamış ve yatak yaralarını dokunun basınca bağlı olarak “çürümesi ve dökülmesi” olarak tanımlamıştır.

   Bası yaralarının görülme sıklığı incelenen hasta grubuna göre değişiklik gösterir. 1994 yılında yapılan büyük ölçekli bir prevalan çalışmasında hastanede yatan hastaların %9’unda, yoğun bakım birimlerinde yatan hastaların ise %11’inde bası yarası geliştiği saptanmıştır. Bası yaraları kronik hastaların bir sorunu gibi düşünülse de, ülserlerin başlangıcı genellikle hastalıkların akut dönemlerine rastlar. Bunun nedeni ise akut hastalık sırasında dikkatlerin hastanın birincil sorununa yönelmesi ve ülser gelişme riskinin sıklıkla dikkate alınmamasıdır.


 Yatak Yaralarını Önleyen Havalı Yatak Sistemi Nedir?

   Havalı yatak sistemi, yatak yarası oluşabilecek hastalar için üretilmiştir. Cihaz, deri yaralarının önlenmesinde ve tedavisinde kullanılır; hasta karyolası üzerine kolaylıkla serilip kullanıma uygun hale getirilebilir.

   Havalı Yatak Ne İşe Yarar?

   Havalı yataklar, uzun süre yatmak zorunda olan hastaları, vücutlarında meydana gelen deri yaralarından korumak için tasarlanmıştır. Dekübitüs yaralarının önlenmesinde ve tedavisinde kullanılan hasta yatakları, üzerindeki hava kabarcıklarının değişken hava basınç döngüsü ile yatak ile deri arasındaki sürtünmeyi en aza indirir; hastanın kan dolaşımının daha düzenli olmasını sağlar ve böylece yatan hastalarda zaman içinde oluşabilecen yatak yaralarının oluşmasını ve ilerlemesini engeller.  Ayrıca hastaların evde uzun süreli bakımı ve hekimler tarafından önerilen ağrı yönetimi amaçlarıyla kullanılmaktadır.

   Havalı Yatak Sistemi Nasıldır?

   Değişmeli hava basıncı pompası, sürekli olarak ''A'' kümesi ve ''B'' kümesi hava bölmelerine hava üfler ve bölümlerdeki hava sürekli azalıp artarak, hastanın vücuduna uygulanan basıncın değişmesi sağlanır. A ve B kümeleri yatağın şişmesini sağlarken hava üfleme giriş hortumu ile hava üfler. Hava kompresörü ile kanallı havalı yataktan oluşur.

   Havalı Yatağın Yanında Bulunan Donanımlar Nelerdir?                                                                 

 •   Kabarcıklı Yatak
 •   Kontrol Ünitesi
 •   Hava Beslenme Hortumu
 •   Kullanma Kılavuzu
 •   Tamir Kiti

 

      Havalı Yatak Nasıl Çalıştırılır?

 1. Pompayı yatay bir yüzeye koyun veya pompanın arkasındaki kancalar vasıtasıyla yatağın kenarına asınız.
 2. Havalı yatağı, yatağın üzerine seriniz. Yatağın uç tarafındaki uzantıları yatağın altına kıvırarak, havalı yatağı sabitleyiniz. Havalı yatak üzerindeki hava tüpleri yatağın ayakucunda olmalıdır.
 3. Havalı yatak ve pompa üzerindeki hava çıkışına hava besleme tüplerini bağlayınız. Tüplerin yatak kenarından serbestçe düşmesi için boşluk bırakınız.
 4. Uygun bir elektrik güç kaynağına pompanın elektrik fişini takınız ve pompa üzerindeki açma/kapama düğmesini açık konumuna getiriniz. Anahtar göstergesinin ışığı yanacak ve cihaz çalışmaya başlayacaktır.
 5. Havalı yatağın tamamen şişmesi için 20 dakika bekleyiniz.
 6. Havalı yatağın üzerini ciltle doğrudan teması önlemek ve hastanın rahatlığı için bir örtü ile örtün ve gevşekçe kenarlarından katlayınız.
 7. Maksimum hasta konforu vermek için basınç ayarlama düğmesini kullanınız.

 

   Cihaz Bakımı

   Güç Kablosu ve fişte hasar ya da aşırı yıpranma olup olmadığını kontrol ediniz. Havalı yatağın ve hortumların birbirine doğru yerleştirilmiş olduğundan emin olunuz. Hava hortumundan gelen hava akışını kontrol ediniz. Hava akışı her yarı döngü süresinde her iki hava çıkış deliği arasında değişmelidir. Hava hortumlarında tıkanıklık olmadığını kontrol ediniz.  Hava hortumunda katlanma ya da yırtılma olmamasına dikkat ediniz.

   Cihaz Temizliği

   Pompa ünitesini nemli bir bez ve aşındırıcı olmayan bir deterjanla silerek temizleyiniz ve tozdan koruyunuz. Başka bir deterjan kullanmanız gerekiyorsa pompa ünitesinin plastik gövdesinin yüzeyinde kimyasal etkilere neden olmayacak bir ürün seçiniz. Pompa ünitesini kesinlikle suya sokmayınız ya da ıslatmayınız.

  

Hastalıklar ve havalı yatak

Hastalıklar, insanlık tarihinde har zaman bilim adamlarının ve tüm insanların birinci önceliği olmuştur. Konusu alanı tıp olmasa bile insanlardan birisi veya yakını bir hastalığa yakalandığında tüm aile bireyleri bundan etkilenir sosyal yaşantısı değişir. Eski toplumlarda tıp teknolojileri dediğimiz alan bu kadar gelişmemişti Tarihe boyunca bu alana yatırımlar yapılmış yapıldıkça da gelişmiştir. Modern imkanlarla yapılan tıbbi müdahaleler ise, özellikle son birkaç yüzyılda edinilen tecrübelerin, pratiğe dökülmesinden ibaret olup, teknolojinin yardımı bugün çok daha iyi noktadayız. Yatalak hastalarda yatak yarası oluşmadan önüne geçmek için havalı yataklar geliştirilmiştir 2000 li yıllarda tek modele olan havallı yataklar giderek daha fonksiyonlu hata payı en aza indirilmiş modeller olarak karşımıza çıkmaktadır.

Şu anki modelleri incelersek

1:Baklava Desenli Hasta Yatakları

Havalı yatak türlerinden olan baklava tipi yatak, adından da anlaşılacağı üzere baklava kesimine benzer bir yüzeye sahiptir. Bu yüzey, bir motorla kolaylıkla şişirilerek kullanıma hazır hale getirilmektedir. Yatalak hastalarda, hastanın kendi vücut ağırlığının oluşturduğu basınç, hastanın sırtında ve diğer organlarında yaralar oluşmasına neden olmaktadır. Şişirilebilen yüzeyinin avantajı ise, hastanın vücut ağırlığına göre yatak yüzeyinin ayarlanabilir bir yapıda oluşudur. Bu sayede hastanın yatış pozisyonu, onun rahatsızlığını mümkün olan en konforlu şekilde geçirmesine yardımcı olacaktır. Hasta yatağı, otomatik veya manuel özelliklerde hareket edebilen veya hareket ettirilebilen bir özelliğe sahip olduğundan, hastanın bakımında ve tedavisinde gereken kolaylığı sağlamaktadırlar.

2:Boru Tipi Havalı Yataklar

Boru şeklinde birbirine paralel olan hava kanallarından oluşan bir havalı yatak çeşididir. Kendi arasında A+B ve A+B+C kendi arasında türler bulunmaktadır. Modellerin arasında A+B+C en gelişmiş yatak modelidir. 4. tip yaralara kadar etkili olabilmektedir. Ventilasyon özellikli boru tipi havalı yataklarda bulunmakta olup hastanın yattığı bölgeye sürekli hava üfleyerek terlemeyi önleyip, yatağa temas eden bölgelerde yara oluşumunu engeller. Yara oluşmayan ve oluşmasının engellenmesinde en etkili olan yatak tipidir. 


3:
 Pozisyon veren havalı yataklar

 Hastanın sağa, sola dönmesi sonucu hastanın yatış pozisyonlu beraber şekil alan bir havalı yatak çeşididir. Havalı yataklar en kaliteli modelimiz olan pozisyon veren havalı yatak sırt yaralarını geçirmede ve terlemeyi azaltmada en etkili üründür. Felçli hastanız var ise hasta yatağı ile beraber bu ürünü de kullanmanızı öneririz. Felçli bir hasta sürekli yatacağı için vücudunda yara oluşumu olacaktır. Diğer havalı yatak modellerimiz bu yaraları azaltma da pozisyon veren modelimiz kadar etkili değildir. Vücut yaraları çok yüksek seviyelerde olan hastalar için bu havalı yatak türünü kullanmasını öneririz.

Pozisyon Veren Havalı Yatağı Kimler Kullanır

Pozisyon veren havalı yatak modelimiz yukarıda da bahsettiğimiz hastanın pozisyonuna göre şekil alır. Hava kanalları sekiz ya da on dakika da bir hava üflemektedir. Havalı yatak kullandığınız süre boyunca yatağınız prize bağlı olmalıdır. Yüz kilo ve üzerindeki hastalarımız bile oldukça rahat bir şekilde bu ürünü kullanabilmektedir. Pozisyon veren havalı yatak modelimiz tuvalet ihtiyacını gideremeyen hastalarımız için de kullanılması gereken üründür. Yatak üzerinde bulunan bir çarşaf vardır. Bu çarşaf sıvı geçirmez olup yıkanabilir özelliğe sahiptir. Hastanın vücudu bu sayede kuru kalır ve ıslaklık olmaz. Bu havalı yatak modelimizde elektrikli motor sayesinde yatağın vereceği basınç ayarlanabilmektedir.

Pozisyon Veren Havalı Yatak Bası Yaralarına İyi Gelirmi.

Pozisyon veren modelimizin yaralara tamamen azaltmasının sebebi ventilasyonlu olmasından kaynaklanır. Ventilasyon sayesinde hastanın yattığı yere sürekli hava üflenir ve hastanın terlemesine çözüm bulunur. Bazı boru tipi modellerimizde de ventilasyon özelliği bulunmaktadır. Pozisyon veren modelimizin kullanım süresi bir yıldır. A+B+C sistemli üç modülden oluşan bu modelimiz kalite ve sağlamlık açısından diğer modellerden çok ayrı bir yerdedir

 

 

Bu Havalı yataklar nasıl kullanılır

Bilmemiz gereken konu hastanın sağlığına uygun yatak tercihi yapmak ve bunun için hastanın bulunduğu alan ve şartlara göre havalı yatak çeşidi alınmalıdır. Bu tarz medikal ürünlerin kullanımı sanıldığının aksine kolay ve pratiktir. Ayrıca anti bakteriyel olmasından dolayı herhangi bir sorunla karşı karşıya kalmayı önlemektedir.

Havalı yatak kullanımı konusunda sizleri şu şekilde aydınlatabiliriz. Havalı yatak adından da belli olduğu gibi bir hava akımının sayesinde şişer bir yatak halini alır. Bunun için bir pompa yardımıyla çalışmaktadır. Bu yatakların pompaları herhangi bir teknik veya periyodik bakım yapılmasına gerek olmaksızın kurusunda sakladığınız sürece sorun olmayacaktır. Uzun süre rahatlıkla kullanabilmenize olanak sağlamaktadır. Kendi sabit şişirme pompası ile tek kişi rahatça bu havalı yatağı şişirip kullanıma hazır hale getirebilir ve tekrar taşınabilmesi için havası indirilebilir. Havalı yatağın bir şiltesi vardır. Öncelikle bu şilteyi kullanmalısınız silinebilir anti bakteriyel özellikte olduğunu da vurgulamak gerekmektedir.

Bu yatakların hasta ağırlığına göre ayarlanabilir özellikleri vardır. Kademelere göre hastanın ağırlığıyla orantılı şekilde şişirilebilir.

Havalı yatak cihazı düzenli olarak çalıştırıldığında yatağın belli kısımlarının havasını alarak hastanın vücudunun belli bölgelerinin masaj yapma özelliğinden faydalandırabiliriz. Havalı hasta yatakları su geçirmez özelliğe sahiptir. Fakat kimyasal bir reaksiyon veya maddelerden uzak tutulmasına dikkat etmek gerekmektedir.

Güvenlik açısından hiçbir sorun ve tehlike arz etmemektedir. Ayrıca elektrik manyetik alanlardan etkilenmez.

Havalı yataklar elbette tedavi sırasında hasta için konforlu ve rahatlatıcı özelliğe sahiptir.

Bu yataklar düşük enerji sarfiyatı ile çalışır. Bu yüzden faturalarınıza olumsuz bir meblağ gelmeyeceğinden emin olabilirsiniz.

Garanti süreleri  2 yıldır ve ülke çapında bir çok medikal firma ve imalatçılardan kolayca ve uygun bütçenize göre havalı yatak tedarik edebilirsiniz.

 Yatalak hastaların dışında kendi günlük işlerini yapabilen hastalar bu yatakları tek başına da şişirebilir katlayabilir uygun şartlarda basitçe kullanabilmektedir. Üstelik bu yatakların kullanım ömrüde yaklaşık 10 yıl kadardır. Hem hastaların hem de hasta yakınlarının tedavi ve yaşam kalitelerini üst seviyeye çıkarmak ve destek olmak amacıyla kolayca bulunabilen gerekli medikal üründür.

  Havalı yatak sayesinde vücuda uygulanan basınç azalmakta olup bu durumda basınç azalan bölgelerde yara oluşum riskini en aza indirmektedir. 

 

Havalı Yatalakların Özellikleri Nelerdir?

 

Havalı yataklar motorlu yatak sistemleridir. Bundan dolayı havalı yatak ve yatak motoru olarak iki parçadan oluşmaktadırlar. Motoru sayesinde hastanın kilosuna göre ve eğer hastanın vücudunda yatak yarası oluştu ise 1. ve 2. seviyedeki yatak yaralarına göre basınç ayarlanabilmektedir. 

 

Yatak çalıştığı sürece belirlenen bölgede etkili olmaktadır ve basıncın sabit kalmasını engelleyerek sürekli değişmesini sağlarlar. Yatak yaraları çoğunlukla vücutta topuk, dirsek, kuyruk sokumu, kulak ve kalçalarda kızarıklık şeklinde görülmekte ve zamanla önlem alınmadığı takdirde büyümektedir.

ETİKET BULURU
Havalı yatak nedir,havalı yataklar,havalı yatak eve teslim,havalı hasta yataği izmir,havalı hasta yatağı çiği,havalı hasta yatağı medikal,havalı hasta yatağı karşıyaka izmir,havalı hasta yatağı bostanlı,havalı hasta yatağı atakent,havalı hasta yatağı menemen,havalı hasta yatakları çiğli,çiğli havalı hasta yatağı,medikal hastane önü, Çiğlideki medihakciler. Çiğli medikal Çiğli,en iyi medikalc,En yakın medikal nerede.

 

Hasta Yatağı Teslimatları
Popüler Ürünler